Zasady nabycia odprawy pośmiertnej

« wróć

Śmierć najbliższego członka rodziny to zawsze głęboko bolesne i trudne doświadczenie, które oprócz emocjonalnego ciosu może przynieść także konsekwencje materialne. W takich chwilach wsparcie, zarówno emocjonalne, jak i finansowe, jest nieocenione. W kontekście relacji zawodowych polski Kodeks pracy przewiduje mechanizm wsparcia dla rodziny zmarłego pracownika w postaci odprawy pośmiertnej.


Czym jest odprawa pośmiertna?


Zgodnie z art. 93 Kodeksu pracy, odprawa pośmiertna jest świadczeniem przysługującym rodzinie pracownika, który zmarł w trakcie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.


Warunki nabycia i wysokość odprawy


Wysokość odprawy
pośmiertnej uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i
wynosi:

  • jednomiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • trzymiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
  • sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.


Kto jest uprawniony do odprawy?


Odprawa pośmiertna przysługuje określonym członkom rodziny zmarłego pracownika, a mianowicie:

  1. Małżonkowi pracownika.
  2. Innym członkom rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Jeżeli prawo do odprawy pośmiertnej ma więcej niż jeden członek rodziny, odprawa ta dzielona jest między nich w równych częściach. W sytuacji, gdy po zmarłym pracowniku pozostaje tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu ona w wysokości połowy odpowiedniej kwoty określonej w zależności od okresu zatrudnienia.


Wyjątki od zasady


Warto zaznaczyć, że odprawa pośmiertna nie przysługuje, jeśli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie i odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową, jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. W przypadku, gdy odszkodowanie jest niższe od odprawy, pracodawca zobowiązany jest wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Stan prawny: marzec 2024 r.
Fot. unsplash.com