Zakup nieruchomości przez obcokrajowca

« wróć

Zakup nieruchomości przez obcokrajowca różni się od zakupu przez obywatela Polski i uregulowany jest w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

 

Co do zasady wymagane jest uzyskanie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, natomiast ustawa przewiduje również wyjątki kiedy jego udzielenie nie jest konieczne, w szczególności gdy:

  • zakup dotyczy samodzielnego lokalu mieszkalnego;
  • zakupu dokonuje cudzoziemiec mieszkający w Polsce i posiadający co najmniej od 5 lat zezwolenie na pobyt;
  • nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego, a obcokrajowiec jest małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkuje w Polsce co najmniej 2 lata od uzyskania zezwolenia na pobyt.

 

Kto wydaje zezwolenie?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w drodze decyzji administracyjnej.

 

Komu wydaje zezwolenie?

Cudzoziemcowi, którym w rozumieniu ustawy jest:

  • osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego;
  • osoba prawna z siedzibą za granicą lub z siedzibą w Polsce, ale kontrolowana przez osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego bądź prawne z siedzibą za granicą.

 

Uzyskanie zezwolenia na zakup nieruchomości nie jest wymagane przez obcokrajowców będących obywatelami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.

 

Co jest przedmiotem zezwolenia?

Nabycie prawa własności nieruchomości bądź prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w drodze jakiejkolwiek czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego, np. zasiedzenia czy dziedziczenia testamentowego. Istotnym ograniczeniem w zakupie nieruchomości przez cudzoziemców jest ograniczenie powierzchni przeznaczonej na potrzeby życiowe, która nie może przekraczać 0,5 ha.

 

Zezwolenie na zakup nieruchomości wydawane jest na wniosek obcokrajowca, jeśli:

  • nabycie nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego;
  • nabyciu nieruchomości nie sprzeciwiają się względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa;
  • obcokrajowiec wykaże, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Polską.

 

Zezwolenie na zakup nieruchomości przez obcokrajowca jest ważne 2 lata od dnia wydania.

 

W sytuacji, kiedy cudzoziemiec nie może ubiegać się o zgodę na zakup konkretnej nieruchomości np. kiedy chce nabyć nieruchomość w drodze licytacji, może zawnioskować o udzielnie promesy wydania zezwolenie, która ważna jest przez rok od wydania i w okresie jej ważności - pod warunkiem braku zmiany stanu faktycznego, nie można odmówić wydania zezwolenia na zakup nieruchomości objętej przyrzeczeniem.