Lampki Choinkowe a Ochrona Dóbr Osobistych.

« wróć

Okres świąteczny przeładowany jest rodzinnymi spotkaniami, które przez swoją charakterystykę mogą być wielce stresujące. Przyjazd ulubionej teściowej, próba wykonania wszystkich 12 potraw czy wybór odpowiedniego prezentu dla swojej ukochanej/ukochanego, są tylko przykładami problematycznych sytuacji w tym szczególnym czasie. Zdarza się, iż te napięcia prowadzą do nietypowych konfliktów jak ten rozpatrywany przez Sąd Apelacyjny w Krakowie dotyczący lampek choinkowych i ich korelacji z dobrami osobistymi. W wyroku z dnia 29 stycznia 2015 r. (sygn. akt I ACa 1551/14) rozważano, czy świąteczne dekoracje mogą naruszać dobra osobiste sąsiadów.


Sprawa dotyczyła konfliktu pomiędzy sąsiadami – A. C. (powódką) oraz J. M. i A. M. (pozwanymi), których nieruchomości graniczyły ze sobą. Powódka wniosła o ochronę dóbr osobistych, argumentując, że świąteczne oświetlenie ustawione przez pozwanych uniemożliwia jej wypoczynek nocny. Lampki choinkowe, skierowane w kierunku jej okna, miały zakłócać ciszę nocną i naruszać jej prawo do spokoju.


Pozwani odpierali zarzuty, wskazując na umiarkowany charakter oświetlenia, które było wyłączane o godzinie 22.00, a odległość od okna powódki wynosiła około 9 metrów, a dodatkowo granicę posesji oddzielały krzewy.
Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił powództwo A. C., nie znajdując podstaw do stwierdzenia, że działania pozwanych były bezprawne i naruszały dobra osobiste powódki. W uzasadnieniu odwołano się do konieczności obiektywnej oceny naruszenia dóbr osobistych, wskazując, że dekorowanie posesji światłami choinkowymi nie jest działaniem bezprawnym, a powódka nie wykazała, że natężenie światła było wystarczająco silne, aby naruszać jej prawo do ciszy nocnej.


Sąd Apelacyjny w Krakowie podzielił ocenę Sądu I instancji, uznając apelację powódki za bezzasadną. Zwrócono uwagę na kwestię kultywowania tradycji świątecznej przez pozwanych, która nie naruszała praw powódki.
W przedmiotowym orzeczeniu Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę na kilka podstawowych kwestii dotyczących sporów związanych z ochroną dóbr osobistych. W pierwszej kolejności podkreślił, iż ocena naruszenia dobra osobistego musi mieć charakter obiektywny. „Odwołując się do katalogu dóbr osobistych wskazał, że zdecydowanie przeważającą w doktrynie i jednolicie przyjętą w orzecznictwie jest koncepcja obiektywnego rozumienia dobra osobistego, a są to wartości o charakterze niemajątkowym, wiążące się z osobowością człowieka, uznane powszechnie w społeczeństwie. Dla istnienia dobra osobistego i uznania, że doszło do jego naruszenia, znaczenie mają oceny społeczne, analiza z punktu widzenia rozsądnego człowieka; nie ma natomiast znaczenia subiektywne przekonanie zainteresowanego. Przyjęcie subiektywnych kryteriów naruszenia prowadziłoby do wniosku, że samo wniesienie powództwa jest dowodem jego zasadności.” Wyrok SA w Krakowie z 29.01.2015 r., I ACa 1551/14, LEX nr 1661187.


Następnie jak zauważył Sąd, należy pochylić się na rozważaniami dotyczącymi granic korzystania z własności. Należy z pełnym przekonaniem zgodzić się ze składem orzekającym, iż dekorowanie posesji światełkami choinkowymi w obrębie swojej nieruchomości, zgodnie z tradycją, nie jest działaniem bezprawnym. „Przepis art. 144 k.c. zakreśla granice oddziaływania na sąsiednie nieruchomości, nie sposób jednak doszukać się w działaniach pozwanych zakłócania korzystania z nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę.” Wyrok SA w Krakowie z 29.01.2015 r., I ACa 1551/14, LEX nr 1661187.
Jak widać na przykładzie orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, czas świąt jest tzw. czasem cudów — nawet lampki choinkowe potrafią rozbłysnąć na tyle jasno, iż nie pozwalają w spokoju wypoczywać najbliższym sąsiadom. Na ten świąteczny okres, ja Państwu takich cudów nie życzę — jednakże tych zwyczajnych chwil radości oraz odpoczynku i czasu wolnego od stresu, już jak najbardziej. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!


Stan prawny: grudzień 2023 r.
Fot. unsplash.com